Tanzanian hip hop-cum-Bongo Flava artist and Tanzanian MP for Mikumi constituency Joseph Haule famously alias Professor Jay has supported Harmonize’s decision to leave Wasafi Records.

Professor Jay, one of the legends in Tanzania’s music industry has said considering Harmonize’s story, where he came from and how has been giving back to the society, fans and other artistes should support ‘Kwangwaru’ hitmaker. Speaking in a video shared on Instagram by Harmonize on Tuesday, Professor Jay said if Harmonize left Wasafi in peace,  he should be allowed to follow his heart

“Harmonize has struggled from where he was, he is among the celebrities who inspire the youths. When you listen to his story, where he has come from until now, I think he deserves our support, we should give him everything he needs so that he helps others even more,” said Professor Jay. He added: “He is a special artiste with a special heart, he started giving back to the society even when he had nothing for himself. He shares everything with the poor. If he left Wasafi in good faith then let them give him support, let them bless him.”

(Harmonize amepambana uko aliko kuwa, anajieleza sana kwenya maisha yake, mmoja kati ya wale wana-inspire vijana wa saa hii ni Harmonize. Ukisikia story yake mahalai alitoka mpaka hapa alipo nadhani tunatakiwa tumsupport, tumpe kila kitu anacho hitaji ili aweze kusaidia zaidi. Lakini Harmonize ni msanii wa kipekee sana ambaye kiukweli amekua na moyo wa kipekee, ameanza ku-give back to the society ata kabla yeye hajajijenga akawa vizuri, anagawana sana umasikini na wanzake. Kama ameondoka kwa nidhamu na kwa uzuri kabsaa sidhani kama shabaki wanahitaji kukasirika kwa sababu et mtu ameamua kuenda kujitegemea. Wambless wampe nafasi, ni mmoja wa Mabalozi wazuri wa muziki wa Tanzania.)

Harmonize announced his exit from WCB a few months ago. However, his exit has created enmity between his fans and WCB fans who are seeing him as a traitor. He is currently working with his new team, Konde gang.

Ads

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here